TUAC ( TÜBİTAK PROJELERİ )

Transvajinal Uterus Ampütasyon Cihazı (TUAC) – TÜBİTAK Projeleri
TÜBİTAK projesi kapsamınca yürütülmüş olan bu projede, özellikle Tip III Histerektomilerde transvajinal olarak kullanılabilecek ve uterus organını istenilen şekilde manipüle ederek laporoskopik cerrahiye yardımcı olabilecek bir medikal cihaz tasarımı yapılmıştır. Tasarımı ve üretimi gerçekleştirilen TUAC, ticari olarak var olan konvansiyonel uterus manipülatörlerine göre özgün fonksiyonlara sahiptir.


#

CERRAHİ TORK CİHAZI

Doku Sertlik Ölçer Cihazı – TÜBİTAK Projeleri:
Çeşitli alanlarda kullanılabilecek ve özellikle ortopedi cerrahisinde kullanılmak üzere fiksasyon vidalarının belirlenen torkta sabitlenebilmesi için medikal el aleti tasarımı ve prototip üretimi yapılmıştır.

Cerrahi de kırık fiksasyonlarında uygulanan sabitleme vidaları veya implantların optimum tork değerlerinde sıkılması gerekir. Daha fazla tork değerinde yapılan bir sıkma kemikte vida yolu yüzeyinde çatlak ve ayrı kırıklar oluşturabilir veya daha az tork değerinde yapılan bir sıkma vida gevşemesine kırık fiksasyon stabilitesine zarar verebilir. Bu sebeplerden dolayı steril edilebilir dijital cerrahi tork anahtarının tasarım ve üretim çalışmaları yapılmaktadır.

© HGO MEDİKAL 2016 - All rights reserved. Design & Software by Apex Tasarım